मलेसियन भ्रष्टाचार विरोधी निकायद्वारा बेस्टिनेट कार्यालयमा छापा,दातुक अमीनमाथि अनुसन्धान

मलेसियाको भ्रष्टाचार विरोधी आयोग (एसपीआरएम) ले मंगलबार क्वालालम्पुरस्थित बेस्टिनेट कार्यालयमा छापा मारेको र मलेसियाली सिण्डिकेटका मास्टर माइन्ड मानिने अमिनलाई बंगलादेशबाट मलेसियामा कामदार भर्तीका लागि २५ बंगलादेशी मेनपावर एजेन्सीहरू छनोट गर्नमा उनको संलग्नता जान्न धेरै पटक सोधपुछ गरेको र यस्कै अनुसन्धानको लागी छापा हानिएको मलेसियाको समाचार स्रोतले जनाएको छ। एसपीआरएम अधिकारीहरूले क्वालालम्पुरको बेस्टिनेट कार्यालयका धेरै अधिकारीहरूलाई बंगलादेशबाट मलेसियामा कामदारहरू भर्ती गर्ने सिण्डिकेशनमा संलग्न भएको आरोपमा छापा मारेका थिए।

एसपीआरएम अधिकारीहरूले क्वालालम्पुरमा बंगलादेश उच्चायोग गई २५ एजेन्सी छनोटमा बंगलादेश उच्चायोगको भूमिकाबारे प्रश्न गरेका थिए । साथै, अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका अधिकारीहरूले विवादित २५ एजेन्सी छनोटको आधार वा मापदण्डको पनि जानकारी मागेका थिए। भ्रष्टाचार विरोधी अधिकारीहरूले बंगलादेश उच्चायोगका अधिकारीलाई २५ एजेन्सीहरुको बारेमा आधिकारिक कागजात उपलब्ध गराउन माग गरे। मलेसियाका प्रवासी कल्याण तथा वैदेशिक रोजगार मन्त्री इमरान अहमदले बंगलादेशले मलेसियामा २५ सदस्यको कुनै सूची नपठाएको भन्दै सिण्डिकेटलाई ठाडै अस्वीकार गरेका छन । ‘हामीले मलेसियामा १,५२० एजेन्सीको सूची पठाएका छौं। सूची कसले र कसरी तयार गर्यो मलाई थाहा छैन इमरानले मंगलबार पत्रकारहरूलाई बताएका छन । मलेसियाको उक्त कदमलाई बिश्वमा स्वागत गरिएको छ ।

मलेसियामा रहेको बंगलादेश उच्चायोगका श्रम मन्त्री मोहम्मद नाजमुस सादात सलीमले एसपीआरएमका अधिकारीहरूले उच्चायोगको भ्रमण गरेको संचारमाध्यमलाई बताएका छन । ‘उनीहरूले मलेसियाको मानव संसाधन मन्त्रालयलाई २५ एजेन्सीको सूची उपलब्ध गराएकोमा हामीले कुनै पत्र लेखेका थियौं कि भनेर जान्न चाहन्थे । हामीले १,५०० भन्दा बढी एजेन्सीहरूको सूची उपलब्ध गराएका छौं। हामीले २५ एजेन्सी छनोटमा संलग्न नभएको पनि भनेका छौं।’ मलेसियाको अवस्थाका बीच केही बंगलादेशी एजेन्सीहरूले आप्रवासीहरूको राहदानी संकलन गरिसकेका छन । कतिपय मेडिकल सेन्टरले सरकारी निर्देशनको अवज्ञा गर्दै आप्रवासीहरुको स्वास्थ्य परीक्षण पनि गर्न थालेका छन । उनीहरूले परीक्षणका लागि आप्रवासीहरूबाट बढी शुल्क लिइरहेको बंगलादेशका समाचार एजेन्सीले बताएका छन ।

बेस्टिनेन्ट अफिसमा छापा मार्ने क्रममा एसपीआरएम अधिकारीहरूले बंगलादेशमा २५ एजेन्सीहरू छनोटमा उनको संलग्नताको बारेमा चरणबद्ध रूपमा दातुक सेरी मोहम्मद अमिन बिन अब्दुल नोरलाई सोधपुछ गरेको जनाएको छ । उनीहरूले अमिनलाई मलेसियाका मानव संसाधन मन्त्री सर्वानन मुरुगनसँगको सम्बन्धबारे सोध्नुका साथै ती २५ एजेन्सीहरू छनोट गर्न के मापदण्ड प्रयोग गरियो भनेर पनि सोधपुछ गरिएको जनाईएको छ । उनले यी मामिलामा आफ्नो भूमिका स्पष्ट गर्न नसकेको र कुनै कागजातहरू पेश गर्न नसकेको अधिकारिहरुले संचारमाध्यमलाई बताएका छन । स्रोतहरूको अनुसार एसपीआरएमले दातुक अमिनलाई निगरानीमा राखेको र उनलाई पनि पक्राउ गर्न सकिने दावी गरेका छन। बंगलादेशबाट मलेसियामा कामदार पठाउने २५ एजेन्सीलाई सिण्डिकेट बनाउने र गैरकानूनी मेडिकल चेकअपको व्यवस्था गर्नेलगायत सम्पूर्ण प्रक्रियामा क्याटरसिस इन्टरनेसनलका मालिक दातुक अमिन र उनका बंगलादेशी साझेदार रुहुल अमिन स्वपन संलग्न रहेको बताईएको छ । क्याटरसिस इन्टरनेसनल सिण्डिकेटको सदस्यमध्ये एक हो।

बंगलादेश एसोसिएसन अफ इन्टरनेशनल रिक्रूटिङ एजेन्सीज (बाइरा) का नेताहरूले स्वपनलाई पनि सोधपुछ गर्न माग गरेका छन। ‘स्वपन र अमिनले सबै मिलेर गरेको आरोप लगाएका छन । बंगलादेशको भ्रष्टाचार विरोधी आयोगले पनि स्वपनलाई सोधपुछ गर्नुपर्छ’, बाइराका नेताहरुले बताए । २५ एजेन्सी चयन मापदण्ड पेश गर्न असफल बेस्टिनेट मलेसियाको मानव संसाधन मन्त्रालय, बंगलादेश सरकार र मलेसियामा रहेको बंगलादेश उच्चायोग- कसैले पनि २५ एजेन्सीहरू कसरी चयन गरिएको थियो भनेर स्पष्ट रूपमा खुलासा गर्न सकेनन्। मलेसियाको मानव संशाधन मन्त्रालयले जुन २ मा बंगलादेशको भ्रमण गरी २५ एजेन्सी स्वचालनका माध्यमबाट छनोट गरेको बताएका थिए। मलेसियास्थित बंगलादेश उच्चायोगले एजेन्सी छनोटमा आफू संलग्न नभएको र यो कसरी गरियो भन्नेबारे कुनै जानकारी नभएको बताएको छ।

बंगलादेशको प्रवासी कल्याण र वैदेशिक रोजगार मन्त्री इमरान अहमदले २५ एजेन्सीहरूलाई अनुमोदन नगरेको र छनोटको मापदण्डको बारेमा आफूलाई केही थाहा नभएको संचार माध्यमलाई जुन १६ मा बताएका थिए । बेस्टिनेट वेबसाइटमा ती २५ एजेन्सीहरूको नाम समावेश भएको र कालान्तरमा हटाइएको धेरै बंगलादेशी एजेन्सीहरूले बताएका छन । बंगलादेशका केही मेडिकल सेन्टरहरूले यस सम्बन्धमा सरकारको निर्देशन उल्लङ्घन गर्दै मलेसिया जान चाहने आप्रवासीहरूको लागि स्वास्थ्य परीक्षण गरिरहेका छन । मंगलबार राजधानीको बनानीमा रहेको ग्लोबल मेडिकेयर डायग्नोस्टिक्स लिमिटेडको भ्रमण गर्दा हजारौं आकांक्षी आप्रवासीहरू स्वास्थ्य परीक्षणको पर्खाइमा रहेको देखिएको थियो ।

जुलाई २०१९ मा प्रवासी कल्याण तथा वैदेशिक रोजगार मन्त्रालयले मलेसिया जाने आकांक्षी आप्रवासीहरूको चेक-अप गर्न इच्छुक मेडिकल सेन्टरहरूबाट आवेदन मागेको थियो । प्रत्येकलाई आवेदनसहित ५ हजार रुपैयाँ शुल्क तिर्न भनिएको थियो। आवेदनहरू अझै छानबिन भइरहेको छ र स्वीकृति अझै दिइसकिएको छैन। जुन २९ मा बंगलादेश ब्यूरो अफ म्यानपावर, रोजगार र प्रशिक्षण (बिमेट) आप्रवासीहरूलाई कुनै पनि पैसा तिर्न र कुनै व्यक्ति वा एजेन्सीलाई राहदानी नदिन आग्रह गर्दै सूचना समेत प्रकाशित गरेको थियो। मलेसियाका लागि कुनै पनि मेडिकल सेन्टरले चेकअप गर्न स्वीकृति नदिएको प्रवासी कल्याण मन्त्रीले मंगलबार पत्रकारहरुलाई बताएका थिए ।नेपालमा पनि बेस्टिनेट कंपनीले नै बैदेशिक रोजगारमा मलेसिया जाने नेपाली कामदारहरुको मेडिकल गर्ने गरेको छ । उक्त कंपनीले नेपालका ३६ मेडिकलहरुलाई मात्रै स्वास्थ्यपरिक्षणको जिम्मा दिएको छ । हाल नेपालमा स्वास्थ्य परीक्षण गरेका कामदारहरुको अनलाईन समयमा नहुदा ठुलो विवाद उत्पन्न भएको छ भने हजारौ नेपाली कामदारहरुको पुन मेडिकल गर्नुपर्ने समस्या उत्पन्न भएको छ । नेपालमा मेडिकलको जिम्मा नेपाल स्वास्थ्य ब्यावसायी महासंघका अध्यक्ष कैलाश खड्काले लिएका छन । बिदेशी संचारमाध्यमको सहयोगमा

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *